Andrzej Mochoń

prezes zarządu Targów Kielce

Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł doktora geologii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Jarosławia.
Z Kielcami związany jest od roku 1980, gdy rozpoczął pracę jako wykładowca geologii na Akademii Świętokrzyskiej obecnie Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego. Uczestniczył w organizowaniu i założeniu jednej z pierwszych niepublicznych szkół wyższych w mieście, obecnie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, w ramach Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

W latach 1993-2003 pracował w Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję prezesa, akcjonariuszami byli m.in.: Mesko S.A., Michał Sołowow, Sobiesław Zasada.  W latach 2003-2005 był organizatorem i dyrektorem Geoparku Kielce. Pierwszej w Polsce instytucji promującej walory geologiczne miasta
i tworzącej warunki do rozwoju turystyki.

W 1996 roku pełnił funkcję prezesa Centrum Targowego Kielce, dzisiejszych Targów Kielce. Jest jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, sztandarowej imprezy targowej w Kielcach. W styczniu 2006 ponownie podjął wyzwanie zarządzania spółką Targi Kielce, w ważnym i przełomowym dla firmy okresie (Miasto Kielce odkupiło większościowy pakiet udziałów w spółce od Targów Poznańskich).

Andrzej Mochoń od 2006 roku pełni także funkcję Kanclerza Loży Świętokrzyskiej Business Centre Club. Jest Członkiem Rady Głównej Staropolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Andrzej Mochoń był także prezesem Polskiej Izby Przemysłu Targowego (2010-2011), uczestniczy w pracach UFI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Targów. W latach 2016 – 2018 pełnił funkcję prezesa CENTREXU – Środkowo-Europejskiego Stowarzyszenia Statystyki Targowej.

Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony dla Obronności Kraju, Złotym Medalem za Zasługi dla Policji, Odznaka Honorowa „Bene Merito” nadana przez Ministra Spraw Zagranicznych. Jest posiadaczem tytułu i statuetki Wizjonera 2012, które przyznała mu kapituła pierwszej edycji prestiżowego konkursu poczytnego tytułu polskiego Dziennika Gazety Prawnej za wizję i realizację projektu rozbudowy i modernizacji kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

Jest żonaty, ma czworo dzieci, dziesięcioro wnuków. Jego hobby to góry (zdobył m.in. Mont Blanc i Kilimandżaro). Pasjonuje go fotografia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdjęcia autorstawa Andrzeja Mochonia znalazły się na okładkach płyt kilku zespołów muzycznych, w tym jazzowych i folkowych. Na swoim koncie ma kilka wystaw fotograficznych. Zna pięć języków.

STRONA INTERNETOWA
targikielce.pl